ساکسیفون آلتو

۴ نوع رایج ساکسیفون عبارتند از: ساکسیفون سوپرانو (‌Soprano‌)، ساکسیفون آلتو (‌Alto‌)، ساکسیفون تنور (‌Tenor‌) و ساکسیفون باریتون (‌Baritone‌).  در میان این ۴ نوع ساکسیفون، ساکسیفون آلتو و ساکسیفون تنور، از محبوبیت بالاتری در میان موسیقی‌دان ها و شنوندگان موسیقی برخوردار هستند. موزیسین های حرفه‌ای این ‌‌دو ساکسیفون را به جریان اصلی موسیقی آورده‌اند. در حالی که این ۲ ساکسیفون، معمولاً در بند ها و ارکستر ها، نقش یکسانی دارند، اما به طور ذاتی، بسیار منحصر به فرد می‌باشند. در این مقاله از موسسه و آموزشگاه موسیقی هم آوای ترانه، قصد داریم ساکسیفون آلتو را بررسی کنیم و همچنین به تفاوت های آن با ساکسیفون تنور بپردازیم؛ پس با ما همراه باشید.

اندازه ساکسیفون آلتو

مهم‌ترین تفاوت بین این دو ساکسیفون، یعنی آلتو و تنور، اندازه‌ی آن ها است. ساز آلتو، کوچک‌تر و سبک‌تر است، در حالی که ساکسیفون نوع تنور بزرگ‌تر و سنگین‌تر از آلتو می‌باشد. دسته‌ی آن ها کمی با یکدیگر متفاوت است؛ اما فراتر از این‌ نکاتی که گفته شد، اندازه این دو ساکسیفون در نت هایی که تولید می‌کنند تفاوت ایجاد می‌کند. از آنجایی که ساکسیفون نوع آلتو کوچک‌تر است نت های بیشتری در محدوده‌ی فرکانسی بالا یا زیر(High Note) ، نسبت به ساکسیفون تنور دارد و همین دلیل باعث می‌شود صدای ساز آلتو از نظر جنس صدایی، از تنور نازک‌تر باشد که البته همین تفاوت جنس صدا یکی از مهم ترین ویژگی های ساز آلتو به حساب می‌آید.

در حالی که موزیسین های حرفه‌ای می‌توانند انواع صدا ها را از هر دو ساکسیفون ایجاد کنند، هنرجویان تازه کار که در ابتدای راه هستند، چون هنوز دست های‌شان  توان‌مند نبوده و از ظرفیت ریه کم‌تری برخوردار هستند، به ساکسیفون نوع آلتو تمایل بیشتری نشان می‌دهند؛ همچنین برای نوجوانان به دلیل اینکه دست‌های کوچک‌تری دارند نیز توصیه می‌شود. در عین حال انتخاب آنش مناسب در شروع یادگیری ساکسفون بسیار مهم بوده که معمولا استاد ساکسیفون بهترین راهنما در این مورد می‌باشد.

 

ساکسیفون انواع مختلفی دارد که می‌توانید با خواندن مطلب انواع ساکسیفون با مدل های دیگر این ساز نیز آشنا شوید.

 

ساکسیفون آلتوساکسیفون آلتو

تجهیزات ساکسیفون آلتو

دو ساکسیفون‌ آلتو و ساکسیفون تنور، ذاتا شباهت های زیادی به یکدیگر دارند؛ لوازم جانبی ضروری‌ که باید برای آن‌ها تهیه شود هم، نسبتا یکسان می‌باشد. صرف نظر از نوع و مدل ساکسیفونی که برای یادگیری و نوازندگی انتخاب می‌کنید، به لوازم جانبی زیر احتیاج خواهید داشت:

  • یک کیف مناسب، که معمولا همراه با ساز ارائه می‌شود.
  • پایه یا اِستَند، در زمان های استراحت حتما باید ساز بر روی پایه مخصوص آن قرار داده شود.
  • آنش یا زبانه، این قطعه در ساکسیفون بسیار مصرفی بوده و هر چند وقت یک‌بار باید تعویض گردد.
  • درپوش مخصوص زبانه، در مواقعی که ساز بر روی پایه است حتما باید درپوش مخصوص زبانه، بر روی آن قرار گیرد.
  • مترونوم و تیونر، در مورد تیونر، معمولا برای ساکسیفون از مدل های گیره‌ای استفاده می‌شود اما برای مترونم می‌توانید از نرم افزار های آن در گوشی های هوشمند نیز استفاده کنید.

لوازمی که گفته شد هر کدام نقش مهمی را در مسیر یادگیری شما ایفا می‌کنند، مسلما هرچه پیشرفت شما در یادگیری بیشتر باشد انگیزه‌ی شما برای تمرین کردن بالا‌تر می‌رود که این یکی از چرخه های مهمِ آموزشی، در یادگیری موسیقی به شمار می‌رود. اگر نیاز به راهنمایی در مورد چگونگی نگهداری و مراقبت از ساز ساکسیفون را دارید، می‌توانید از استاد ساکسیفون خود کمک بگیرید.

 

فیلم آموزشی ساکسیفون را از دست ندهید تا بیشتر با این موارد آشنا شوید.

 

جمع بندی

همانطور که در متن بالا گفته شد، ساکسیفون آلتو یکی از بهترین انواع ساکسیفون می‌باشد. این نوع از ساکسیفون دارای قیمت و کیفیت مناسبی بوده که شما می‌توانید با هر سطح نوازندگی و هر‌ بودجه‌ای آن را تهیه کرده و در کلاس ساکسیفون شرکت کنید. توجه کنید که نگهداری از این ساز مهم‌ترین عامل در دوام و ماندگاری آن است.

سوالات متداول

 

قیمت  کلاس ساکسیفون آلتو چقدر است؟

قیمت کلاس این ساز باتوجه به زمان و استاد مربوطه متغیر است؛ که می‌توانید از قسمت مشاوره تماس بگیرید تا از قیمت کلاس ساکسیفون بطور دقیق مطلع شوید.

چگونه می‌توان ساکسیفون آلتو را خریداری کرد؟

شما می‌توانید این ساز را از مراکز و شرکت های وارد کننده خریداری کنید. که البته توصیه می‌کنیم با مشورت معلم خود این کار را انجام دهید، در صورت اقدام فردی حتما قبل از خرید ساز، در مورد برند و مدل های آن از طریق سایت های معتبر اطلاعات کافی را کسب نمایید تا مشکلی برای‌تان پیش نیاید.

ویژگی های ساکسیفون آلتو چیست؟

  • اندازه و وزن مناسب
  • محدوده صوتی مناسب هم برای ملودی نوازی و هم برای همراهی (نوازندگی در سِکشِن‌های بادی)
  • جنس صدای آن نسبت به تنور نازک‌تر و شفاف‌تر می‌باشد.

 

برای اطلاعات بیشتر و چگونگی ثبت نام در کلاس ساکسیفون آلتو و انواع دیگر آن با هم‌کاران ما در تماس باشید.

دیدگاه‌ خود را بیان کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

به بالای صفحه بردن
باز کردن چت