آموزش آواز در هم آوای ترانه

آموزش آواز در هم آوای ترانه
یکی از آموزش هایی که با پیچیدگی همراه است، آموزش آواز است چرا که نمود بیرونی ندارد و نمیتوان مثل ساز‌ها با نشان دادن چگونگی اجرای یک تکنیک، به آموزش پرداخت در نتیجه برای این آموزش مفاهیم از طریق تمثیل و تصویر سازی به هنرجو انتقال داده میشود و به همین دلیل استاد آواز نقش بسیار مهمی دارد و هر چه از دانش و تجربه‌ی بیشتری برخوردار باشد بهتر میتواند با تشخیص و راهنمایی های مناسب مسیر آموزش را پیش ببرد.

فرید رشیدی استاد آواز، آهنگسازی و سازهای کوبه ای در موسسه هنری هم آوای ترانه

کلاس آموزش آواز در تهران

در موسسه و آموزشگاه موسیقی هم آوای ترانه آموزش آواز در دو سبک آواز پاپ و آواز پاپ‌کلاسیک به صورت کاملا تخصصی تدریس می‌شود؛ همچنین در موسسه هنری هم آوای ترانه برای بانوان و آقایان نیز استاد مربوطه وجود دارد.

در ابتدای مسیر آموزشی، مباحث کلی مانند مکانیزم حنجره ، سُلفِژ، صداسازی، نفس گیری درست(تنفس شکمی یا تنفس دیافراگمی) با هنرجو کار می‌شود در ادامه هنرجو شروع به یادگیری مبانی خوانندگی مانند استفاده‌ی درست از مسیر صوتی(حلق تا لبها)، بیان آوازی، چگونگی تحریر زدن و تمرین های مخصوص به آن، کنترل صدا در موقع خوانندگی و ……. میکند سپس با خواندن آهنگ هایی که از قبل برای روند مسیر آموزشی آواز تعیین شده است؛ تکنیک های آوازی را می‌آموزد، در کنار این آهنگ‌ها تمرین های جداگانه ای برای تحریر، ویبراسیون، تقویت حنجره ، نسبت به نیاز فردی هر هنرجو مشخص شده و  آموزش داده میشود.

با دیدن فیلم آموزشی آواز با این موارد بیشتر آشنا شوید

تنفس دیافراگمی در آموزش آواز

همان طور که می‌دانید در هنگام خوانندگی، تارهای صوتی از طریق بازدم به ارتعاش در می‌آیند و تولید صدا می‌کنند، به همین دلیل یکی از آموزش های مهم برای خوب آواز خواندن ،طرز صحیح تنفس و استفاده از آن می‌باشد؛ در کلاس خوانندگی ابتدا تفاوت بین تنفس سینه‌ای و تنفس شکمی بیان می‌شود و در ادامه تمرین هایی برای بهبود تنفس شکمی یا دیافراگمی ارائه می‌شود و پس از آن تکنیک های تنفسی آموزش داده می‌شود که در هر جلسه از کلاس، هنرجو با استاد آواز خود بر روی این مباحث و تکنیک‌های مربوط به آن تمرین می‌کند. این مبحث یکی از سه اصل مهم در متد CVT با عنوان ساپورت می‌باشد که با مطالعه آن می‌توانید بهتر عملکرد دیافراگم را متوجه شوید، البته استفاده از تنفس آن هم بطور صحیح و به اندازه، تکنیکی نیست که به سرعت به دست آید و نیازمند تمرین و پشتکار است.

اجرای هنرجویان آواز هم آوای ترانه

 

صداسازی و سلفژ

این دو مورد یعنی صداسازی و سلفژ در کلاس آواز بسیار مهم هستند؛ به کمک تکنیک های صداسازی هنرجو با فضای سینه و جمجمه آشنا می‌شود سپس مفاهیم صدای سینه (Chest Voice)، صدای سر (Head Voice) و صدای میانه (Middle Voice) را می‌آموزد و نسبت به گروه صدایی یعنی باس، تِنور، آلتو یا سوپرانو بودن، جای صدای خود را پیدا می‌کند و با تمرین کردن بر روی آن کم کم دارای صدایی پخته می‌شود.

سلفژ در موسیقی شاخه ای جداگانه محسوب می‌شود که هر موسیقی دانی باید دوره های مخصوص آن را بگذراند، که در مورد کلاس های آواز یکی از ضروریات آن می‌باشد که می‌بایست حداقل به اندازه یک ترم بر روی آن یعنی خواندن نت‌ها و شناخت آن ها کار شود، همچنین هنرجو در کلاس آواز و خوانندگی با مفهوم فالش خواندن یا همان غلط خواندن نت های یک آهنگ یا قطعه موسیقی آشنا می‌شود برای اینکه، تا جایی که ممکن است از آن دوری کند؛ در سبک هایی مانند آواز کلاسیک هنرجو حتما باید در کنار کلاس آواز در کلاس سلفژ به صورت جداگانه شرکت کند چون در این سبک، خواندن نت‌ها نقش مهمی در اجرای قطعات آوازی دارند.

سلماز جوان بخت استاد آواز در موسسه هنری هم آوای ترانه

انتخاب آهنگ‌ها در آموزش آواز چگونه است

در شروع کلاس آواز، آهنگ‌ها بر اساس متد آموزشی که از قبل طراحی شده است انتخاب می‌گردد؛ این قطعات برای هدف های خاصی تعیین شده‌اند که با خواندن هر قطعه، موردی مشخص با هنرجو کار می‌شود؛ اما بعد از گذراندن مراحل اولیه آهنگ‌ها و تکنیک‌ها، بر اساس سبکی که هنرجو میخواهد، انتخاب میشود که در نتیجه برای هر فرد متفاوت است. با خواندن و تمرین این آهنگ‌ها هنرجوی آواز بر روی تحریرها، انواع ویبراسیون، لحن های مختلف آوازی و تکنیک‌های کاربردی دیگر کار میکند تا کم‌کم بتواند به صدا و کنترل کردن آن مسلط شود.

آموزش آواز حرفه‌ای

در ترم های پیشرفته و حرفه ای، هنرجو با انواع میکروفن، تفاوت خوانندگی در محیط های مختلف مخصوصا استیج و استودیو که بسیار مهم هستند نیز آشنا میشود، چرا که در دنیای امروز کار کردن با میکروفن بسیار دارای اهمیت شده است و در صورت نداشتن آگاهی از چگونگی کار کردن با انواع میکروفن گاهی حتی با داشتن یک صدای خوب، پس از ضبط شدن و یا اجرا مشاهده میشود که صدا از کیفیت مناسبی برخوردار نیست بنا بر این گذراندن این دوره از آموزش، برای کسانی که می خواهند کار حرفه ای انجام دهند بسیار اهمیت دارد.

 

سوال های متداول:

 

از چه سنی می‌توان در کلاس آواز شرکت کرد؟

معمولا بهتر است که بعد از سنین بلوغ آواز خواندن، مخصوصا آموزش تکنیک های پر فشار آوازی آغاز  شود. در سنین پایین‌تر بهتر است مبانی آواز، سلفژ و فن بیان آموزش داده شود.

کلاس آواز خصوصی است یا گروهی؟

در موسسه هنری هم آوای ترانه کلاس آواز و کلاس خوانندگی بصورت خصوصی و کاملا تخصصی تدریس می‌شود.

کلاس آواز چند ترم است و چقدر طول می‌کشد؟

همان طور که در همین مطلب اشاره شد یادگیری تکنیک های آواز خواندن روندی طولانی دارد که البته این موضوع بسته به سبک خوانندگی، تمرین روزانه و استعداد فردی متفاوت است؛ که بطور میانگین حدود ۴ تا ۸ ترم نسبت به هدف یادگیری می‌تواند متغیر باشد. که البته برای اهداف حرفه‌ای نمی‌توان زمان مشخصی را در نظر گرفت.

روزانه چقدر تمرین آواز کنیم؟

همانطور که اشاره شد بخشی از یادگیری و آموزش، از طریق تمثیل و تصویر سازی  انجام می‌شود بنابراین هرچه تمرین آواز بیشتر باشد، مفاهیم و تکنیک های آواز بهتر درک می‌شود؛ اما بطور معمول بین ۱ تا ۲ ساعت در روز مناسب است.  البته توصیه می‌شود که قبل از تمرینات اصلی حتما صدا گرم شود، همچنین بعد از هر یک ساعت تمرین آواز حتما به صدا و تارهای صوتی استراحت داده شود تا از آسیب های احتمالی هرچه بیشتر جلوگیری شود.

بهترین زمان برای آواز خواندن چه وقت است؟

زمان مناسب برای آواز خواندن نسبت به بیدار شدن از خواب تعیین می‌شود که می‌بایست حداقل ۲ ساعت از بیدار شدن گذشته باشد، بطور کلی عصر و شب نسبت به صبح زمان بهتری برای آواز خواندن می‌باشد.

آیا برای خواننده شدن آموزش ساز لازم است؟

بله، مخصوصا برای کسانی که می‌خواهند خوانندگی را بطور حرفه ای دنبال کنند. معمولا توصیه می‌شود که در کنار یادگیری آواز، یک ساز را حداقل تا صطح متوسط آموزش ببینند.

 

شما می‌توانید از قسمت مشاوره برای تست صدا، مشاوره و استعداد یابی به صورت رایگان، و همچنین کسب اطلاعات بیشتر برای ثبت نام در کلاس آواز در تهران با ما در تماس باشید.

دیدگاه‌ خود را بیان کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

به بالای صفحه بردن
باز کردن چت