آموزش پیانو در هم آوای ترانه

آموزش پیانو

در موسسه و آموزشگاه موسیقی هم آوای ترانه آموزش پیانو در دو سبک پاپ و کلاسیک تدریس میشود، که برای هر سبک آموزش‌های مخصوص آن سبک به هنرجوی پیانو تدریس میشود.

علی فرین کیا استاد پیانو در مجموعه هنری هم آوای ترانه.

 

موارد آموزشی مشترک

در تدریس ساز مهم‌ترین نکته ، بحث روانشناسی هنرجو می‌باشد که معنای روانشناسی هنرجو این است که معلم بداند از چه طریقی به هنرجوی خود درس داده و تمرینات را جلو ببرد. همچنین چه قطعاتی داده شود که باب میل هنرجو باشد و در عین حال از لحاظ آموزش پیانو و تکنیک های نوازندگی و تئوری مناسب باشد، حتی دانستن این مورد که چه مثال هایی زده شود برای درک مفاهیم، برای پیشرفت در یادگیری پیانو بسیار موثر است.

درس‌ها و اتود‌ها براساس سن  و میزان تمرین و فعالیت هنرجو نیز کار میشود، قطعا مدلی که در تدریس برای یک فرد میان سال در نظر گرفته می‌شود بسیار متفاوت با یک جوان یا نوجوان و خردسال است. در آموزش پیانو به کودکان در خیلی مواقع اوایل آموزش فقط هنرجو باید با کلاویه ها بازی کند و تمرین های تمرکزی انگشت انجام دهد تا ذهن هنرجو از همه جهت و انگشتان دست نیز همه جوره آماده شوند.

 

برای آموزش پیانو بهتر است از چه پیانویی استفاده شود

بهترین مدل پیانو برای شروع یادگیری پیانو، پیانو دیواری یا آپرایت است؛ اما اگر بودجه لازم فراهم نبود می‌توان از پیانوهای دیجیتال استفاده کرد و در نهایت اگر کسی بسیار مستعد بود ولی نمیتوانست هزینه کند می‌توان از کیبورد یا اصطلاحا ارگ استفاده کرد که این موضوع حتما باید با نظر استاد پیانو باشد و در مدتی محدود از آن استفاده شود چون کلاویه‌های کیبورد مانند پیانو نیست و در نتیجه دست‌ها بخوبی تقویت نمیشوند.

با خواندن مطلب انواع پیانو، با مدل‌های مختلف این ساز بیشتر آشنا شوید.

 

آموزش پیانو – سبک کلاسیک

پیانو سازی است که نت های آن در دو  پنج خط حامل نوشته میشود که پنج خط حامل بالا برای دست راست می‌باشد که کلید سل برروی آن قرار می‌گیرد و پنج خط حامل پایین برای دست چپ بوده و کلید فا برروی آن قرار دارد. در روش تدریسی که ما انجام می‌دهیم بر حسب تجربه و مطالعات فراوانی که شده به این نتیجه رسیدیم که بهتر است در ابتدا کلید سل آموزش داده شود و بعد از مدتی کلید فا تدریس شود.

در کلاس پیانو در سبک کلاسیک موارد آموزشی از جمله: طرز صحیح نشستن و قرار گیری دست‌ها روی پیانو، تمرینات تقویت کننده برای دست راست و دست چپ پیانو، ریتم خوانی و سلفژ، تئوری و مبانی موسیقی، تاریخ موسیقی و پیانو با هنرجو کار میشود.

در سبک کلاسیک آموزش پیانو از طریق اتودها و کتاب‌های معتبر تدریس میشود که عبارتند از: بیر ، هانون ، آناماگدالنا، کلاسیک فاوریز ، انوانسیون باخ ، چرنی، والس شوپن. همچنین برای بالا بردن سرعت انگشتان دست و گام نوازی، با توجه به نیاز فردی تمرینات جداگانه ای نیز داده میشود که به همراه مترونم می‌باشد.

همانطور که گفته شد در روش تدریس ما ابتدا کلید سل آموزش داده میشود و شاید این سوال پیش بیاید که چرا کلید فا از همان اول آموزش داده نمیشود!!! بله در جواب این سوال باید گفت خیلی از اساتید بر این باور هستن که همزمان هر دوتا کلید باید یاد داده شده و از اتودهایی مثل جان تامسون و….. استفاده شود ولی باید در پاسخ به این اساتید و این روش گفت: مگر می‌شود همزمان هم زبان انگلیسی یاد گرفت و هم ایتالیایی؟؟؟؟؟ خب قطعا نمیشود و اصلا همه چیز بهم میریزد و اشتباه در ذهن هنرجو شکل میگیرد، و دقیقا کلید سل و کلید فا هم به همین صورت هست که همزمان نمیشود خوب یاد گرفت ، پس در نتیجه اول کلید سل آموزش داده میشود و قطعات و آهنگ‌ها نیز در کلید سل به هنرجو داده میشود تا کم کم هنرجو نت های کلید سل را بیاموزد و بعد از مدتی مثلا چند ماه کلید فا را خیلی راحت تر می‌توانند یاد بگیرند و قطعات را با هر دو کلید اجرا کنند.

کلاس پیانو در شرق تهران

 

آموزش پیانو – سبک پاپ

در سبک پاپ نیز موارد کلی آموزشی با هنرجو کار میشود که یکی از مهم ترین آن نت خوانی و ریتم خوانی است که می‌بایست یک پیانیست در این موضوع بخوبی ماهر شود؛ در این سبک بیشتر در مورد شناخت آکوردها و نواختن آنها با هنرجو کار میشود چون برای نواختن آهنگ‌های پاپ آموزش آکورد نوازی بسیار مهم می‌باشد.

در آموزش پیانو سبک پاپ مواردی همچون: آکورد و ملودی، انواع آرپژها، گام نوازی و آهنگ های پاپ رایج به هنرجو تدریس میشود؛ همچنین در کنار این موارد کتاب‌های تمرینی مانند هانون برای تقویت انگشتان دست نیز با هنرجو کار میشود.

کلاس پیانو در شرق تهران

آموزشگاه موسیقی هم آوای ترانه با برگزاری کلاس‌های پیانو در شرق تهران، محیطی حرفه‌ای و دوستانه برای علاقه‌مندان به یادگیری این ساز فراهم کرده است. این کلاس‌ها با حضور اساتید مجرب و با استفاده از متدهای به‌روز آموزشی، به هنرجویان کمک می‌کنند تا مهارت‌های خود را از پایه تا پیشرفته تقویت کنند. همچنین، امکانات مناسب و برنامه‌ریزی منظم این آموزشگاه، تجربه‌ای لذت‌بخش و موثر را برای همه‌ی علاقمندان به موسیقی به ارمغان می‌آورد.

 

جمع بندی

مهم‌ترین چیز در آموزش پیانو فن بیان خوب و تسلط بر گفتار می‌باشد که هنرجوی پیانو خیلی خوب بتواند حرف استاد را درک کند تا بتواند درس‌ها و تمرینات پیانو را بخوبی انجام دهد.

کلاس ها بصورت خصوصی تشکیل می‌شود و  به هر هنرجو بنا به سبک و حس و علاقه ای که دارد نت و قطعه داده میشود و در اکثر مواقع دوئت نوازی خواهیم داشت، بعنوان مثال  پیانو با درامز و…

در نهایت باید گفت که موسسه و آموزشگاه موسیقی هم آوای ترانه با هدفی از پیش تعیین شده و مسیری مشخص، هنرجوی پیانو  را آموزش داده و در نهایت یا در ارکستر خود موسسه  و یا به ارکستر های مختلف معرفی خواهد کرد.

 

سوال های متداول:

کلاس پیانو چند ترم است؟

یادگیری ساز پیانو مانند هر سازی نیازمند تمرین و پشت‌کار است و استعداد فردی نیز در مدت زمان یادگیری نیز تاثیر گذار است؛ حداقل زمان ممکن برای یادگیری پیانو در اهداف ساده ۴ ترم یعنی یک سال می‌باشد اما برای افداف بالاتر حداقل ۲ تا ۳ سال طول می‌کشد.

 

برای اطلاعات بیشتر، مشاوره و استعداد یابی  و ثبت نام در کلاس پیانو در تهران با ما از قسمت مشاوره در تماس باشید.

دیدگاه‌ خود را بیان کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

به بالای صفحه بردن
باز کردن چت