شناخت انواع گیتار و کاربرد آنها

در این مطلب می خواهیم به شناخت انواع گیتار بپردازیم، ساز گیتار انواع مختلفی دارد که دانستن آن باعث میشود شما برای یادگیری، گیتار مورد نظر خود را بهتر انتخاب کنید در ادامه بیشتر به شناخت انواع گیتار خواهیم پرداخت.

۱- گیتار نایلن (Nailon Guitar)

در اولین نوع شناخت انواع گیتار با گیتار نایلن آشنا خواهیم شد. این گیتار با نام های گیتار کلاسیک و یا اسپانیش نیز شناخته می شود. سبک های فلامنکو، کلاسیک و پاپ معمولا با این گیتار نواخته میشود که در ادامه به جزئیات آن خواهیم پرداخت. گیتار نایلن دارای کاسه رزونانس پهن و یا باریک بوده و جنس سیم‌های آن بدین صورت است سیم های تریبل-tribl (1.2.3)  از نایلون و سیم های باس-Bass (4.5.6)  از الیافی با پوشش فلز مانند نقره یا طلا می باشد.

این گیتار برای سبک فلامنکو هم به همین شکل بوده فقط جنس بدنه-Body آن کمی متفاوت است که باعث  صدایی تیز تر میشود.

گیتار فلامنکو و کلاسیک با پنجه نواخته می شود اما برای سبک پاپ یا پاپ زدن هم از پنجه و هم از پیک استفاده می شود.

پیک-Pick  که ساختمان آن از جنس های مختلف است مانند پلاستیک، فلز نایلون و غیره که سه گوش بوده و بین انگشت شصت و اشاره دست راست قرار می گیرد که دارای ابعاد و ضخامت های مختلفی است از ۰٫۱mm تا ۱mm

بطور کلی به سه دسته ی نرم-Soft متوسط-Medium و سفت-Hard تقسیم میشود که پر استفاده ترین آن اندازه ی متوسط بوده چراکه هم برای ریتم نوازی و هم برای اجرای ملودی می توان از آن استفاده کرد.

 

۲- گیتار آکوستیک (Acoustic Guitar)

در قسمت دوم از شناخت انواع گیتار به نوع آکوستیک آن خواهیم پرداخت. بطور کلی این گیتار هم در ساختار شبیه گیتار نایلون می باشد با این تفاوت که دسته فینگر برد آن بلندتر و باریک تر از گیتار نایلن است.

جنس هر ۶ سیم این گیتار از فلز است و بیشتر با پیک نواخته می شود البته با پنجه هم آن را می نوازند و سبک هایی مانند جذب بلوز کانتری و پاپ با این ساز اجرا می شود.

 

۳- گیتار الکتریک (Electric Guitar)

در این قسمت از شناخت انواع گیتار با گیتار الکتریک آشنا خواهیم شد. گیتار الکتریک که قبلا در ایران به آن گیتار برقی گفته میشد

جنس سیم های آن تماما از فلز بوده و این گیتار کاسه رزونانس ندارد بنابراین صدای این ساز به صورت عادی بسیار ضعیف است و برای اجرای آن می بایست گیتار الکتریک از طریق پیکاپ و کابل به آمپلی فایر-Amplifier  وصل شود تا صدای آن تقویت شود.

این گیتار بیشتر در سبک های راک و متال استفاده میشود که البته در سبک های دیگری مانند بلوز نیز کاربرد دارد.

از این گیتار می توان توسط  دستگاه افکت صداهای متعددی تولید کرد این دستگاه مابین ساز و آمپ قرار میگیرد و صدای ساز پس از پرداخت از طریق این دستگاه به آمپ منتقل میشود که تنظیمات دستگاه افکت خود نیازمند آموزش و تجربه است.

در مورد یادگیری گیتار الکتریک فقط یادگیری تکنیک های خود ساز به تنهایی نمیتواند کمک زیادی به فرد کند هنرجوی این ساز حتما باید در مورد پیکاپ های ساز، آمپ و دستگاه افکت آموزش ببیند تا به یک نوازنده ی حرفه ای تبدیل شوند.

پیکاپ های این گیتار معمولا به دو صورت تک-Single یا Coil و دوتایی-Humbucker بر روی ساز قرار میگیرند البته انواع دیگری از پیکاپ وجود دارد اما این دو نوع بیشتر مورد استفاده قرار میگیرد.

برای انتقال صدای تمام سازهای آکوستیک به دستگاه های صوتی از میکروفن و یا پیکاپ استفاده میشود.

 

۴- گیتار بیس یا باس(Bass Guitar)

در قسمت چهارم از شناخت انواع گیتار با گیتار باس یا بیس آشنا خواهیم شد. این گیتار به دو صورت با کاسه رزونانس(آکوستیک) و بدون کاسه رزونانس(الکتریک) می باشد که نوع دوم یعنی بدون کاسه رزونانس بیشتر استفاده میشود.

این گیتار نسبت به گیتار الکتریک دسته بلند تر و پهن تری دارد و سیم های آن نیز بسیار ضخیم تر است و بصورت چهار سیم پنج سیم و شش سیم مورد استفاده قرار می گیرد.

این ساز بیشتر با پنجه نواخته میشود و سبک های مختلف موسیقی را میتوان با این ساز اجرا نمود و این ساز یکی از پایه های ارکستر به حساب می آید

نوازنده ی این ساز حتما باید در مورد گام و آکورد ها اطلاعات زیادی داشته باشد تا به یک نوازنده ی خوب تبدیل شود.

دیدگاه‌ خود را بیان کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

به بالای صفحه بردن
باز کردن چت