استعداد موسیقی در کودکان خود را چگونه رشد دهیم؟

استعداد موسیقی در کودکان خود را چگونه رشد دهیم؟

تا به حال به این فکر کرده اید که برای رشد استعداد موسیقایی فرزندتان چه چیزی لازم است؟ برای کودکان مختلف روش های متنوعی وجود دارد، چرا که با توجه به ویژگی های شخصیتی شان راه های کمک کردن به آن ها متفاوت می باشد. با این حال ما سعی کرده ایم در این مطلب از موسسه و آموزشگاه موسیقی هم آوای ترانه راه هایی را به شما معرفی کنیم که می‌تواند استعداد موسیقی در کودکان را شکوفا کرده و باعث پیشرفت آن ها شود!

استعداد موسیقی در کودکان: چگونه با آن برخورد کنیم؟

آیا تا به حال به این فکر کرده اید که آیا فرمولی برای خلق یک هنرپیشه موسیقی وجود دارد؟ چگونه یک خانواده متوجه استعداد موسیقی در کودکان شان می‌شوند؟ آیا فرمول منحصر به فردی وجود دارد؟ برای پاسخ دادن به این سوال ها باید بگوییم که به رفتار های کودک تان بسیار توجه کنید اگر متوجه استعداد خوبی در کودکان خود شدید سعی کنید که به آنها در دنبال کردن خواسته هایشان کمک کنید این اولین کاری است که شما به عنوان یک پدر و مادر می‌توانید انجام دهید. بیشتر از این اشتباه است، ممکن است کودکان شما در موسیقی استعداد داشته باشند اما به آن علاقه ای نداشته باشند، شما هرگز نمی‌توانید آنها را با اجبار به سمت و سویی سوق دهید و این عمل تلاشی بیهوده می‌باشد.

روش هایی برای کمک به کودکان با استعدادِ‌مان

روش هایی برای کمک به کودکان با استعدادِ‌مان

Lauren A. Sosniak، یک دانشیار از دانشگاه ایلینویز در شیکاگو، مطالعه ای انجام داد که طرح کلی بسیار واضحی از چگونگی رشد استعدادهای استثنایی ارائه می‌دهد. او با بیست و یک پیانیست مصاحبه کرد تا درک کند چه چیزی در ایجاد دستاوردهای برجسته‌ی آن ها در موسیقی دخیل است و چگونه این امر با رشد کلی استعداد مرتبط است. نتایج این مطالعه بدین شرح بود:

روش هایی برای کمک به کودکان با استعدادِ‌مان

۱٫ پرورش استعداد موسیقی در کودکان زمان زیادی می برد و نیازمند صبر و حوصله است:
شاید تعجب کنید اما رشد یک استعداد موسیقی معقوله ای زمان بر می‌باشد و به طور متوسط ​​هفده سال کار مداوم از زمانی که کودکان شروع به آموزش می کنند تا زمانی که او به رسمیت شناخته شود و نوازنده یا موسیقی دان حرفه ای شود طول خواهد کشید(نیاز به آموزش موسیقی کودکان در بازه زمانی بلند مدت می باشد). پس خانواده ها باید صبر داشته باشند و فشار بیش از حد به کودکان خود وارد نکنند.
۲٫ هدف اولیه آنها تبدیل شدن به یک نوازنده ی حرفه ای نبود!
همه پیانیست‌هایی که با آن‌ها مصاحبه شد، شروع به نواختن یک آلات موسیقی کردند، بدون اینکه قصد تبدیل شدن به نوازندگان سطح کنسرت را داشته باشند. آن ها به سادگی علاقه مند به یادگیری یک ساز موسیقی بودند و همین علاقه ساده عامل پیشرفت استعداد آن ها می باشد.
۳٫ والدین آن ها نشانه‌ی خاصی در راستای استعداد موسیقی در کودکان خود مشاهده نکرده بودند:
با کمال تعجب، آن ها در سنین پایین هیچ استعداد غیر عادی از خود نشان نداده بودند، والدین آنها تصمیم گرفتند که آن ها موسیقی بیاموزند، نه برای اینکه آن ها استعداد داشتند بلکه چون فکر می‌کردند موسیقی هنر فوق العاده ای برای آموختن است.
۴٫ استعداد استثنایی آنها در نوجوانی مشخص شد:
این افراد تا زمانی که سیزده یا چهارده ساله نشده بودند، پس از گذراندن چندین سال درس و تمرین روزانه، معلم یا والدین متوجه شدند که می‌توانند با موسیقی خود کارهای بیشتری انجام دهند. این بدین معناست که اگر استعداد موسیقی در کودکان خود را متوجه نشدید، نگران نباشید چرا که فرزند شما زمان زیادی برای موفقیت دارد.
۵٫ توجه جدی به موسیقی:
پس از اینکه خانواده ها متوجه استعداد موسیقی در نوجوانان خود شدند، پیانیست ها شروع به صرف زمان بسیار بیشتری برای تمرین های خود کردند و به جزئیات و تکنیک های موسیقی توجه جدی پیدا کردند. پس اگر شما هم متوجه استعداد کودک خود شدید و خود او نیز به موسیقی علاقه مند بود به او کمک کنید تا به شکل حرفه ای تری آموزش ببیند. برای این کار می توانید با شرکت در کلاس های موسیقی کودکان آموزشگاه موسیقی هم آوای ترانه فرزندتان را در مسیر صحیح آموزشی با محیطی امن، گرم و صمیمی قرار دهید و شاهد پیشرفت روز افزون او در یادگیری موسیقی باشید.
۶٫ مشارکت در فعالیت های گروهی موسیقی:
آن ها در مسابقات موسیقی، تست های آزمایشی و فعالیت های عمومی‌ موسیقی شرکت می کردند و این آغاز مسیر این افراد برای تبدیل شدن به پیانیست های بزرگ بود. البته نیاز است که باز هم تاکید کنیم که انتخاب خود کودک برای پیشرفت در چنین مسیری بسیار در موفقیت او تاثیر گذار می باشد.

مشارکت در فعالیت های گروهی موسیقی

استعداد موسیقی در کودکان: یک تکامل طبیعی

نوازندگان در مطالعه سوسنیاک، آموزش پیانو را با هدف تبدیل شدن به یک پیانیست برای اجرا در کنسرت های بزرگ شروع نکردند و این یک تکامل طبیعی بود. اگر چه والدینشان شاهد استعداد کودکان شان بودند، اما به آن ها فشار نمی‌آوردند و برخی از والدین این افراد حتی خودشان اهل موسیقی نبودند. این مطالعه به خوبی نشان دهنده‌ی این می باشد که استعداد موسیقی در کودکان تنها راه تبدیل آنها به نوازندگان فوق العاده نمی باشد و فرزندان شما ممکن است در هر مرحله ای از زندگی شان به موسیقی روی بیاورند، مسئله مهم علاقه است!
فرقی ندارد کودکان شما در موسیقی استعداد داشته باشند یا نه، سفر موسیقی برای هر یک از فرزندان ما متفاوت خواهد بود. برخی به عناوین بالایی در این زمینه دست خواهند یافت و برخی دیگر از نواختن یک ساز در جمع خانواده لذت خواهند برد، در حالی که برخی دیگر از گوش دادن به موسیقی با عشق و قدردانی عمیق لذت خواهند برد.
هر مسیری را که فرزند شما در موسیقی انتخاب کند، تکامل و روند مربوط به آن زمان و صبر والدین و فرزندان را می طلبد. همانطور که فرزندتان را در زمینه ای از موسیقی مشاهده می کنید که در حال تلاش و یادگیری می باشد، او را تشویق کنید تا سخت کار کند، از مسیری که در آن قرار گرفته است لذت ببرد، و مطمئن باشید که در نهایت، نتیجه زحماتش را خواهد گرفت.

استعداد موسیقی در کودکان: یک تکامل طبیعی

کلام آخر:
بسیاری از والدینی که نشانه هایی از نبوغ را در فرزند خردسال خود می بینند، احساس می کنند که مجبور هستند بی وقفه آن استعدادها را بی درنگ شکوفا کنند و می‌ترسند که اگر این کار را نکنند، پتانسیل کودک، هر چند چشم گیر باشد، برای همیشه از دست خواهد رفت. این پتانسیل می‌تواند در موسیقی، ورزش، ریاضی یا هر موضوع دیگری باشد که کودک در سنین پایین استعداد استثنایی خود را نشان می دهد اما با این حال این خانواده ها باید این را به خاطر داشته باشند که استعداد موسیقی در کودکان بخشی از وجود آنها می‌باشد و با بیشتر شدن سن آنها تغییر زیادی پیدا نخواهد کرد. در نهایت توصیه می شود که خانواده ها بیشتر سعی کنند مشوق خوبی باشند و تا جای ممکن امکانات لازم را برای کودک خود فراهم کنند و از اجبار کردن و فشار آوردن زیاد خود داری کنند و بجای آن تلاش کنند در کودک شان علاقه ایجاد کنند یکی از مؤثر ترین راه های ایجاد علاقه در کودک همراه شدن با او در هنگام تمرین کردن است.

آموزش ساز هارمونیکا (سازدهنی)

توسط: ‪admin | ۲۰۲۲-۰۲-۲۰

آموزش آواز

توسط: ‪admin | ۲۰۲۲-۰۱-۰۵

آموزش ساز گیتار الکتریک

توسط: ‪admin | ۲۰۲۱-۱۲-۱۲

آموزش ساز ترومپت

توسط: ‪admin | ۲۰۲۱-۱۰-۰۴

آموزش ساز پیانو

توسط: ‪admin | ۲۰۲۱-۰۹-۰۶

آموزش ساز سه تار

توسط: ‪admin | ۲۰۲۱-۰۷-۲۲

آموزش ساز ساکسفون

توسط: ‪admin | ۲۰۲۱-۰۵-۲۴

آموزش ساز درام

توسط: ‪admin | ۲۰۲۱-۰۴-۲۶

آموزش ساز گیتار

توسط: ‪admin | ۲۰۲۱-۰۴-۲۵

دیدگاه‌ خود را بیان کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

به بالای صفحه بردن
باز کردن چت