فیلم آموزشی گیتار

فیلم آموزشی گیتار کلاسیک قسمت اول: آشنایی با اجزای گیتار کلاسیک
در قسمت اول فیلم آموزشی گیتار کلاسیک شما را با اجزای گیتار آشنا خواهیم کرد.
گیتار‌ها مدل‌های مختلفی دارند که در این ۴ قسمت شما با گیتار کلاسیک یا گیتار نایلون)، که بیشتر با آن سبک فلامنکو، کلاسیک و پاپ را اجرا می‌کنند آشنا خواهید شد.
گیتار نایلون یا گیتار اسپنیش دارای شش سیم است که سه سیم پایین از جنس نایلون و سه سیم بالا از نوعی الیاف با روکشی از آلیاژ مس یا نقره می‌باشد.
بدنه (Body) یا کاسه‌ی گیتار، بخش اصلی ساز است که در تولید صدای گیتار نقش مهمی دارد؛ تقریبا در وسط آن حفره‌ای دایره شکل به نام حفره‌ی صدا وجود دارد. نقش اصلی بدنه یا کاسه‌ی گیتار نیز تشدید صدای سیم‌ها است. به عبارت دیگر زمانی که سیم‌ها به ارتعاش در می‌آیند صدا به داخل کاسه انتقال پیدا کرده و تقویت می‌گردد و سپس خارج می‌شود. با این تفاسیر اگر ساز گیتار کاسه نداشته باشد، صدای سیم‌ها تقویت نشده و صدای خیلی کمی به گوش می‌رسد.
در قسمت پایین کاسه‌ی گیتار، قسمتی است که سیم‌ها به آن وصل می‌شوند که به آن خَرَک گیتار می‌گویند. در وسط خَرَک در زیر سیم ها نیز تیغه ای وجود دارد که به آن تیغه خَرَک گفته می‌شود.
در فیلم آموزشی گیتار کلاسیک، بک و ساید نیز معرفی شده است؛ به کناره ی کاسه ی گیتار ساید (Side) و به پشت کاسه‌ی گیتار Back گفته می‌شود.
قسمت دیگر نامش دسته گیتار است که به صفحه‌ی روی آن صفحه انگشتان یا صفحه انگشت گذاری (Finger Board) می‌گویند.
فِرِت‌ها نیز بخش دیگری از گیتار هستند؛ روی دسته‌ی گیتار نت ها توسط تیغه های فلزی به نام فرت گیتار یا باره از هم جدا می‌شوند، و به ترتیب از بالای دسته‌ی گیتار شروع شده (فرت یک) و به سمت کاسه‌ی گیتار ادامه داشته و شماره گذاری می‌شوند.
به قسمت بالای دسته که سیم‌ها از روی آن رد می‌شوند، شیطانک گیتار یا نات می‌گویند.
بالاترین قسمت دسته گیتار، تاج گیتار نام دارد.
به قسمت هایی که به شکل پیچ بوده و سیم به دور آن می‌پیچد، گوشی گیتار می‌گویند. با شل و یا سفت کردن گوشی گیتار، کوک سیم‌ها نیز تغییر پیدا می‌کند. اگر آن‌ها شل تر شوند، فرکانس سیم، به بم یا (Low) و اگر سفت تر شوند فرکانس سیم‌ها به زیر یا (High) تغییر می‌کند.
در پایان این قسمت از فیلم آموزشی گیتار کلاسیک باید گفت، سیم های گیتار از پایین به بالا شمرده شده و شامل شش سیم است. هر سیم نیز از نوزده فِرِت تشکیل شده است که به همراه صدای خود سیم، شامل بیست فرکانس صدا می‌باشد.
در قسمت بعدی به معرفی انگشتان دست در گیتار می‌پردازیم پس با ما همراه باشید.

1 دیدگاه دربارهٔ «فیلم آموزشی گیتار»

  1. بهترین آموزشگاه با بهترین و مجرب ترین اساتید. فضایی کاملا صمیمی و امن. من از کلاس گیتار با استاد سعید رشیدی بسیار راضی بودم و به صورت حرفه ایی یاد گرفتم.

دیدگاه‌ خود را بیان کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

به بالای صفحه بردن
باز کردن چت